fbpx
Přeskočit na obsah

Jižní Morava

Že nevíte o čem je řeč? No přeci o naší překrásné Jižní Moravě! 

Tento třídenní trip byl (ne)plánován velice spontánně a tak jsme pobalili vše potřebné, do auta nandali proprietky na spaní a vyrazili. Sice nebyl pátek a my toho neměli dost, jak se zpívá v jedné slavné české písničce, ale zato byla středa zalitá sluncem a my už se nemohli dočkat až se dostaneme do kraje dechberoucí přírody a nekonečného zdroje vína, z kostrbaté D1! 

Náš výlet jsme zahájili společně s našimi přáteli u největší propasti ve střední Evropě! Všemi známá Macocha má hloubku 138 metrů a musíme uznat, že podívaná je to parádní! 🙂 O kousek dál jsme došli na vyhlídku zvanou Koňský spád a ač tam díkybohu žádní koně spadaní nebyli, tak to byla tuze krásná vyhlídka! 

Slunce nás pořádně spalovalo a tak další zastávka byla víc než jasná – Lom u mariánského mlýna! Avšak co čert nechtěl, do lomu smí pouze 100 lidí, jelikož je to chráněná oblast a je to velmi pečlivě hlídané. Naštěstí se po 10ti minutách kapacita uvolnila a my měli možnost svlažit se v průzračné vodě!

Přesunuli jsme se do nádherného města Mikulov, kde jsme se jako první vydali Křížovou cestou na Svatý Kopeček. Toto místo patří mezi první poutní místa na jihu Moravy a je dokonce jednou z nejstarších křížových cest v čechách. Výhled na Mikulov je odsud opravdu snový! 

Historické centrum Mikulova jsme nemohli vynechat a rovnou jsme se osvěžili a dali si zmrzlinu na posilnění! 🙂 

Ráda bych zmínila, že jsem na letošní léto zvolila, pro některé možná trochu netradiční oblečení, a to NATALY sportovní sukni

 a NADJA dámské šaty a musím říct, že to byla ta nejlepší volba! Na toulky přírodou nebo městem jsou ideální na cesty. Navíc jsou vyrobené z neskutečně příjemného materiálu a já na ně nedám dopustit! 🙂 

Naší předposlední zastávkou byly extravagantní stavby ve městě Velké Pavlovice, které nesou název Opilé Sklepy. Tyto apartmány mají každý svůj vlastní vinný sklípek a tak jedna taková noc v těchto apartmánech určitě stojí zato! 🙂 

My si však nepotrpíme na luxus, ale máme raději přírodu a lokální zážitky a tak jsme našli nádherné místečko u rybníka ve Velkých Pavlovicích, kde jsme zaparkovali náš domeček na čtyřech kolech a vyrazili jsme hledat vinný sklípek s opravdovým vinařem! Místní nás po chvilce nasměrovali do vinařství Mezi Horami, které musíme upřímně a ze srdce doporučit! Milá paní nás přivítala, vrazila nám sklenku do ruky a ochutnávka mohla začít! Ani jeden jsme předtím na žádné “tour de sklípek” ještě nebyli a tak to byl obrovský zážitek. Dozvěděli jsme se jak správně ochutnávat, jaké aspekty je potřeba u vína vnímat a také například to, že červené víno by mělo být před konzumací alespoň 24h otevřené a bílé pouze 1h, aby se mohlo “nadechnout”. Po degustaci nás paní usadila i s lahvemi vína a mohli jsme sedět, ptát se a popíjet jak se nám jen chtělo. Rozloučili jsme se přibližně ve 23:00 a zavítali do našeho obydlí u rybníka. 

Snídani jsme si vychutnali u rybníka (abych to uvedla na pravou míru, moje snídaně mi explodovala v ledničce – pravidlo číslo jedna: nikdy nenechávejte ovocné smoothie déle než 36h čekat). A vyrazili směr vesnice Vrbice, kde vinné sklípky připomínají slavnou vesnici Hobitín z Pána Prstenů (jelikož nám pandemie Covid19 překazila naše cestování po Zélandu, tak to byla příjemná podívaná). Naší další zastávkou byla Kaple sv. Cyrila a Metoděje, kde se odehrává též slavná scéna z filmu Bobule, což je velice tématický film při návštěvě Jižní Moravy! 🙂 Tato překrásná kaplička je obklopena vinicemi ze všech stran a rozhodně stojí za návštěvu.

Následně jsme zamířili do nádherného Lednicko-valtického areálu, kde jsme se prošli rozkvetlou zahradou a také zavítali na nedaleký výhled do Minaretu. Jelikož byl opět den jako korálek, bylo na čase najít místo na ochlazení a tak jsme úplnou náhodou našli Autokemp Merkur, který se nám opravdu zalíbil! Kemp se pyšní dvěma vodními lagunami a nespočtem aktivit pro jakoukoliv věkovou kategorii! V areálu najdete hospůdky, bary, wake-boarding, vodní skákací atrakce, workoutové hřiště, psí cvičák, atrakce pro děti a spoustu dalšího! My jsme trošku závodili s deštěm a tak v momentě kdy jsme skočili do vody, začalo pomalu pršet, ale po horkém dni to bylo velice příjemné. 

 

V kempu jsme se rozloučili s našimi přáteli, kteří zamířili na Jižní Čechy a my si ještě udělali procházku po kempu a poté vyrazili hledat místo na spaní, které jsme nakonec našli blízko vinic na krásném výhledu. Ráno bylo upršené a tak jsme zvažovali, zda vyrazíme rovnou domů a nebo ještě navštívíme nějaká místa. Vyhrála touha po návštěvě levandulové farmy a tak jsme se nejprve podívali do rozkošného levandulového obchůdku ve vesnici Starovičky a poté jsme zavítali přímo na nekonečné lány voňavé levandule. Musíme podotknout, že pláštěnka XADO nás opravdu zachránila a my si tak mohli užít i ten upršený den ve vší parádě! Panečku to vám byla ale vůně a podívaná! Včeličky tam mají teda pořádnou řeholi než to všechno opylují. Toto místo rozhodně doporučujeme, protože je to neskutečná nádhera. No a jako poslední jsme vyrazili do takzvaného Moravského Toskánska a co vám budeme povídat, tam se vám jednoduše zatají dech při pohledu na nekončící a gigantické pole, no posuďte sami. 

D1 nás zavála zase zpět domů a my už se teď nemůžeme dočkat, až se do těchto koutů vydáme znovu! 🙂