fbpx
Přeskočit na obsah

EUROTRIP

Dánsko, Německo, Nizozemsko a Anglie…

Tohle byl naprosto úžasný zážitek, kterej mi ukázal, že „van life“ je něco, co chci opravdu zažívat co nejčastěji! Tenkrát jsem z Islandu přeletěla do Dánska s mou kamarádkou (které mimojiné vděčím za to, že jsem tam kde jsem, jelikož to od ní přišel ten impuls, ohledně Islandu a nebýt jí, tak tu teď vůbec nepíšu takovéhle řádky – DĚKUJU!) a s kamarádem, který tam měl zaparkovaný jeho boží VWčko!

Projeli jsme pár koutů Dánska, udělali jsme si piknik u oceánu a užívali si to „teplo“ v prosinci 😀 ano, protože oproti Islandu to byl stále markantní rozdíl! No někde na půl cesty do Německa jsme to zabalili a šli spát – kdo někdy jel roadtrip tak ví, že největší otazník každého dne je kde se bude daný večer spát! 😀 A občas je to dost velké překvapení, když se ráno probudíte! 

“ Sometimes the most scenic roads in life are the detours you didn’t mean to take.“

Po nádherném Hamburku, kde jsme si pokochali nádhernou Elbphillharmonií, která je obrovskou předností Hamburku. Přístavy za to také stály, ale touha vidět můj vysněný Amsterdam byla silnější než já! 😀 Takže jsme se sbalili a mířili do pověstného města zeleného dýmu…

Na Amsterdam jsou dva názory, buď ho miluješ nebo nenávidíš a já jsem se do něj zamilovala… Ač jsem ho neměla možnost vidět v teplých měsících, ale naše návštěva proběhla v prosinci, tak to i přesto byla nejkrásnější zastávka, jelikož sluníčko hřálo a mrazík byl nádherný. Amsterdam je v mých očích jedinečný a v mém případě to nebyla poslední návštěva!

No a poté nastal vtipný fail, jelikož jsme nestihli náš trajekt směr Anglie 😀 a tak jsme přespali v Rotterdamu a jeli až druhý den ráno. Byla to má první cesta na trajektu a nebyla úplně dle mých očekávání, jelikož ač si říkáte, že trajekt je obrovský a nemůže to na té vodě házet, tak může! Byl to zvláštní pocit, jelikož to vypadá, že jste vlastně na pevnině, ale každou chvíli se vám hýbe žaludek! 😀

Po vylodění jsem poznala krásy okolí New Castle Upon Tyne, což je v části severovýchodní Anglie. Měla jsem tu možnost vidět Anglii jinak, než jí většina lidí zná – Londýn… Za těch pár dní jsme navštívili spoustu nádherných míst, které zůstanou v mé paměti navždycky dost živé:

1) naprosto čarovný treehouse, který byl jeden z největších co existujou

2) roztomilý ostrůvek Lindisfarne AKA Holy island, ze kterého vede silnice na pevninu, ale je možné jí přejet pouze v době odlivu. Takže pokud jdeš na pivo do vedlejší vesnice a protáhneš to, tak se domu pravděpodobně už nedostaneš! 😀 Náchází se zde překrásný klášter z roku 635. A celkově je to taková fajn představa se zkusit vžít do života těch lidí, kteří tam žijí… 🙂

3) Nejkrásnější knihovnu, kterou jsem kdy viděla a upřímně myslím, že i uvidím… Po cestě z Holy islandu zpět do NCUT jsme se zastavili před budovou, která nikterak zvlášt nevypadala jako něco extra. Avšak po vkročení dovnitř jsem si přišla jak v jiném světě… Knihovna byla vytvořena z bývalého depa pro vlaky. Zaboha nemohu najít jméno města… 🙁 Ale bylo to NÁDHERNÉ! Koupila jsem si tam tenkrát knihu Letopisy Narnie a ta mi tu nádheru, kterou jsem viděla bude navždycky připomínat!

4) A jako poslední kousek Anglie mě očaroval BEAMISH „the living museum of the North“. Je to vskutku nevšední zážitek a v mém případě to bylo první a asi možná poslední muzeum, které mi naprosto vyrazilo dech! Promítá se tam sáhodlouhá historie – jak se dřív žilo, co jak fungovalo, kde se spalo, jak se vařilo… A to vše hrají živé postavy, v opravdických domech, s živými zvířaty… Obchody zde jsou doopravdicky otevřené a pečou tradiční věci, prodávají dobové vůně, svíčky. Můžete si zajít k zubaři, který si vrtačku pohání nohou. Těhle vesniček je tam několik a spojují je starodávné autobusy a tuším, že i tramvaje. Navštívit toto místo za to opravdu stojí!

No a po téhle nádheře jsem zamířila na letiště a po božích třech týdnech zamířila domů, jelikož se blížili Váááánoce…. <3